poniedziałek, 21 marca 2011

CIT - moment powstania przychodu

W świetle art. 12 ust. 3a ustawy o CIT przychód podatkowy powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania (także częściowego) usługi, nie później niż w dniu:
  • wystawienia faktury; albo
  • uregulowania należności.
Wyjątek stanowią tutaj jednak tzw. usługi ciągłe, dla których, zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, przychód podatkowy powstaje w  ostatnim dniu okresu rozliczeniowego określanego w umowie lub na wystawionej  fakturze, nie rzadziej jednak, niż raz w roku.

Warto tutaj przytoczyć stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: 
Nawet, jeśli zapłata nastąpi jednorazowo, „z góry”,  to jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się każdorazowo ostatni dzień danego okresu rozliczeniowego określonego w umowie.
(interpretacja indywidualna z 12 marca 2010 roku, nr IPPB3/423-918/09-4/KK)

Zgodnie z art. 12 ust. 3d ustawy o CIT przepisy dotyczące tzw. usług ciągłych, znajdują także zastosowanie do dostaw energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego.

Z kolei art. 12 ust. 3e wspomnianej ustawy stanowi, że w przypadku otrzymania przychodu, do którego nie mają zastosowania powyższe reguły, przychód powstaje w dniu otrzymania zapłaty.
W każdym zatem przypadku należy rozważyć, dla jakiego rodzaju dostawy towarów, bądź świadczenia usług, chcemy rozpoznać moment powstania przychodu podatkowego. Okazuje się bowiem, że nie w każdym przypadku będzie to ten sam dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz